فوائد و برکات زیارت اولیاء الله

زیارت در عالم خیال :
زائر در چنین حالتی بزرگوارانی را که در حضورش نیست در ذهن و خیال خود زیارت می کند مثلا با عکس و سایر نمادهای منسوب به آنان زیارت می کند .
امشب زغمت میان خون خواهم خفت
از بستر عافیت برون خواهم شد
باور نکنی خیال خود را بفرست
تا در نگری که بی تو چون خواهم خفت

زیارت با دل :
در چنین زیارتی زائر از سویدای دل با مزور ارتباط برقرار نموده و او را زیارت می کند . در زیارت دل که زیارت حقیقی هست بعد زمانی و مکانی تأثیری ندارد . اگر چه این زیارت با زیارت حسّی آمیخته شود نور علی نور خواهد بود اما به هر حال اصل زیارت به دل است .
گر چه دوریم به یاد تو سخن می گوئیم
بعد منزل نبود در سفر روحانی
به خصوص که حضرات معصومین سلام الله علیهم زنده و به اشراف ملکوتی از زیارت زائر مطلع و نظاره گر و متقابلا جواب زیارت را می دهند .

خداوند همه ی ما را هم در دنیا و هم در آخرت ، هم مشمول زیارت و هم مشمول شفاعت اهل بیت عصمت و طهارت قرار بدهد .

 

فوائد و برکات بی شماری برای زیارت متصور است ، از جمله ی مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

فائده ی عقلی و معرفتی :

زائر به بهانه ی زیارت با مقامات و کمالات و شئون مزور ( زیارت شونده ) آشنا می شود . متون زیارتی وارده از حضرات معصومین سلام الله علیهم که از آداب زیارت محسوب می شود دارای محتوای معرفتی بالایی پیرامون مقامات آن بزرگواران است از جمله زیارت مشهور جامعه ی کبیره که یک دوره امام شناسی و شناخت نامه فشرده از کمالات و مراتب والای معنوی معصومین علیهم السلام در نظام تکوین و تشریع است.

فائده ی عاطفی و محبتی :

دل های تفتیده از عشق به اهل بیت عصمت و طهارت سلام الله علیهم با زیارت تسکین می یابد و بر محبت آنان افزوده می شود . زیارت موجب ابراز عواطف و اظهار احساسات قلبی و درونی محبان نسبت به محبوب شده او را بر آورده و او را به وصال جانان می رساند .

فائده ی روانی :

به برکت عبادت زیارت ، عقیده ای که زائر نسبت به حضرات معصومین سلام الله علیهم دارد ، تلقین و تحکیم می شود .

فائده تربیتی :

به تجربه رسیده زائرانی که قبل از زیارت ، انحرافات اخلاقی و عملی داشته اند وقتی در معرض روحانیت زیارت شونده و معنویت اماکن و مشاهد مشرفه اهل بیت عصمت و طهارت قرار می گیرند از معصیت و نافرمانبرداری الهی منصرف شده و جزو توابین می گردد و مصداق آیه ی شریفه زیر می شوند :

قال الله تعالی :

« ان الله یحبب التّوابین و یحبب المتطهرین » 1.

تحقیقاَ خداوند متعال بسیار توبه کنندگان و پاکی طلبان را دوست می دارد .

از جمله ی افراد توبه کاری که چنین فائده ای او را عاقبت به خیر نمود حر بن یزید ریاحی می باشد که به برکت زیارت ولی الله زمان حضرت سیدالشهداء سلام الله علیه به سعادت ابدی رسید و در رکاب حجت مظلوم خدا به شهادت رسید و رضایت الهی را نصیب خود نمود .

فائده ی عبادی :

زیارت اگر چه تکریم و بزرگداشت معصومین سلام الله علیهم است اما خودش یک عبادت بزرگ الهی محسوب می شود .

قال رسول الله صلی الله علیه و آله لعلی :

« یا علی ! من زارنی فی حیاتی او بعد مماتی ، او زارک فی حیاتک او بعد مماتک ، او زارک ابنیک فی حیاتهما او بعد مماتها ، ضمنت له یوم القیامه ان اخلصه من اهوالها و شدائدها حتی اصیبر معی فی درجتی .

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله خطاب امیرالمومنین علی سلام الله علیه فرمودند :

ای علی هرکس زیارت کند مرا در حال حیاتم یا بعد مماتم ، یا زیارت کند تو را در حال حیاتت یا مماتت ، یا زیارت کند دو فرزندت( حسنین سلام الله علیهما ) را در حال حیات یا در حال ممات ، من ضمانت می کنم که او را از ترس و سختی های روز قیامت نجات دهم و او را با خودم سیر بدهم و بگردانم در درجه ی خودم .

فائده ی میثاقی :

زیارت به نوعی اعلان بیعت و تجدید میثاق زائر با پیشوایان معصوم سلام الله علیهم اجمعین است که در هر نوبت زیارت این امر تجدید می شود .

 

 

/ 0 نظر / 20 بازدید